Home Portfolio Wspieramy projekt „Mama, Tata, jestem ciekaw świata!”

Jest nam bardzo miło, że możemy wspierać jako partner projekt Mama, Tata, jestem ciekaw świata! – międzykulturowe warsztaty rodzinne” realizowany przez Adę w ramach programu Kreatywny Wolontariat Staromiejskiego Domu Kultury.

Podczas warsztatów mieszkający w Warszawie obcokrajowcy opowiedzą o swoich krajach i ich kulturze oraz poprowadzą tematyczne zajęcia plastyczne. Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich opiekunów, którzy chcą:
– poszerzyć swoją wiedzę o innych krajach i ich obyczajach,
– poznać ciekawe postaci z różnych zakątków świata,
– stworzyć coś wspólnie w rodzinnym gronie,
– spędzić miło sobotę w międzykulturowej atmosferze.

Podczas każdego warsztatu m.in.:
– ciekawa prezentacja multimedialna o danym kraju i jego kulturze,
– zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają przedmioty charakterystyczne dla danego kraju,
– słodki poczęstunek,
– quiz z nagrodami,
– mnóstwo czasu na rozmowy i pytania do prowadzących.

W ramach projektu zorganizowane zostaną trzy warsztaty:

„Czy w Kirgistanie z filcu robi się tylko torebki i biżuterię?” – warsztat kirgiski
Do Kirgistanu przeniesiemy się z Elmirą, która potrafi pięknie mówić o swoim kraju. W każdym jej słowie można poczuć serdeczność i otwartość Kirgizów. Elmira opowie między innymi o tradycjach filcowania w Kirgistanie, a następnie wspólnie wykonamy różne, kolorowe, filcowe zwierzaki, które dodadzą kolorów podczas jesiennej słoty.

„Czy wachlarze w Tunezji są okrągłe?” – warsztat tunezyjski
Do Tunezji zabierze nas Samir. Opowie o swoim kraju i jego kulturze, pozwalając nam zobaczyć, poczuć i usłyszeć Tunezję. Następnie wspólnie udekorujemy oryginalne tunezyjskie wachlarze z liści palmowych, wyszywając na nich tradycyjne wzory. I choć teraz idzie już zima i myślimy bardziej o czapce i rękawiczkach, to na lato taki wachlarz będzie, jak znalazł!

„Czy na ulicach w Wietnamie świecą tylko elektryczne latarnie?” – warsztat wietnamski
Do Wietnamu wybierzemy się z Van, która przedstawi nam swoją barwną ojczyznę i przybliży jej obyczaje. Następnie wspólnie udekorujemy tradycyjne lampiony, które są nieodłącznym elementem wietnamskich ulic. Taki lampion z powodzeniem rozświetli potem wnętrza naszych domów, gdy jesienną porą coraz szybciej zapada zmrok.

Projekt realizowany w ramach programu Kreatywny Wolontariat i finansowany ze środków Staromiejskiego Domu Kultury i m.st. Warszawy. Partnerem wspierającym realizację projektu jest Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej.