Home Portfolio Wspieramy projekt „Świat w rękodziele zaklęty”!

Jest nam bardzo miło, że możemy wspierać jako partner projekt „Świat w rękodziele zaklęty – cykl warsztatów międzykulturowych” realizowany przez Adę w ramach programu Kreatywny Wolontariat Staromiejskiego Domu Kultury.

Podczas warsztatów mieszkający w Warszawie obcokrajowcy opowiedzą o swoich krajach i ich kulturze oraz poprowadzą tematyczne zajęcia rękodzielnicze. Tym razem warsztaty są skierowane do dorosłych, którzy chcą:
– poszerzyć swoją wiedzę o innych krajach i ich obyczajach,
– stworzyć własne dzieło rękodzielnicze,
– poznać ciekawe postaci z różnych zakątków świata,
– spędzić miło sobotę w międzykulturowej atmosferze.

Podczas każdego warsztatu m.in.:
– ciekawa prezentacja multimedialna o danym kraju i jego kulturze,
– zajęcia z rękodzieła, podczas których uczestnicy wykonają przedmioty charakterystyczne dla danego kraju,
– mnóstwo czasu na rozmowy i pytania do prowadzących.

W ramach projektu zorganizowane zostaną trzy warsztaty:

„Ukraina włóczką haftowana” – warsztat ukraiński
Na Ukrainę zabierze nas Larysa, która przedstawi nam swoją ojczyznę i przybliży jej kulturę. Przekonamy się, czy tradycje kraju sąsiadującego z Polską bardzo różnią się od tych rodzimych, oraz dowiemy, jaką rolę odgrywa haft w życiu codziennym na Ukrainie. W części warsztatowej nauczymy się tradycyjnych ściegów hafciarskich i udekorujemy płócienne torby tradycyjnymi ukraińskimi wzorami.

„Tadżykistan w lalkach ukryty” – warsztat tadżycki
Do Tadżykistanu wybierzemy się z Umą, która opowie o swoim kraju i jego bogatej kulturze. Wyjaśni nam również ważną kulturową rolę lalek w Tadżykistanie. W części warsztatowej wspólnie wykonamy tradycyjne tadżyckie lalki i pięknie je udekorujemy.

„Tunezja na talerzu malowana” – warsztat tunezyjski
Do Tunezji zabierze nas Samir, który przedstawi nam swoją barwną ojczyznę i przybliży jej obyczaje. Opowie również o tradycjach tunezyjskiej ceramiki. W części warsztatowej samodzielnie udekorujemy ceramiczne naczynia, malując na nich tradycyjne tunezyjskie zdobienia.

Projekt realizowany w ramach programu Kreatywny Wolontariat i finansowany ze środków Staromiejskiego Domu Kultury i m.st. Warszawy. Partnerem wspierającym realizację projektu jest Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej.